Na komíně chvaletické elektrárny se vylíhli tři mladí sokoli

19.05.2022 07:01 1203 zhlédnutí
Článek redakce

Chvaletice – Budka pro sokoly na komíně chvaletické elektrárny letos ožila. Pár sokolů stěhovavých tu zahnízdil a vyvedl mladé. Tři mladí sokoli si ve hnízdě pobudou ještě minimálně dva týdny. Další měsíc je rodiče budou učit létat. Na komíně Elektrárny Chvaletice jsou budky pro sokoly už od roku 2017.

Projekt v Elektrárně Chvaletice probíhá ve spolupráci se společností ALKA Wildlife, která se zabývá mimo jiné dlouhodobým monitoringem a podporou hnízdění sokolů na lidských stavbách, většinou právě na komínech průmyslových areálů a elektráren. Mladí sokoli se v Elektrárně Chvaletice vylíhli v budce ve výšce 130 metrů nad zemí. Pár se zde zdržuje již od roku 2020, ale k hnízdění došlo poprvé až letos. Loni se totiž ukázalo, že v budce jim chybí keramzit a poté, co jim ho chvaletičtí lezci doplnili, již k úspěchu nic nechybělo. Lákadlo na pohodlí zabralo a kolem komína už krouží šťastný rodičovský pár. Jejich potomky, dva samečky a jednu samičku ornitolog Václav Beran ze společnosti ALKA Wildlife okroužkoval. „Jsou to krásná zdravá mláďata a mají se čile k světu,“ pochválil juniory Václav Beran.

V budce o dvacet metrů níže letos nikdo nehnízdí, rády by to určitě zkusily poštolky obecné. Sokoli si ale střeží i druhou budku. Poštolky proto zahnízdily na dalších místech chvaletické elektrárny. Se sokoly si ale nijak překážet nebudou. „Sokoli se pohybují ve vyšší výšce než poštolky a potravu loví pouze v letu. K hnízdění potřebují klidné místo, kam se nedostane člověk. Oproti tomu poštolky využívají spíše dutiny na rozmanitých stavbách, například větrací šachty, průduchy na půdy, výklenky či římsy a loví především drobné savce,“ ujistil Václav Beran.

Ke hnízdění zve pohodlná budka sokoly stěhovavé také na komíně další elektrárny ze skupiny Sev.en Energy, a to v Počeradech. I tady výšiny nad elektrárenským zařízením křižují kromě sokolů poštolky obecné.


Líbil se vám článek?
(0 hlasů)
Zprávy
Stavebka v Rybitví ubytovává přes 50 uprchlíků z Ukrajiny. Foto: Pardubický kraj
Předchozí článek Oldřich Hájek  18.05.2022 1656
Stavební škola v Rybitví ubytovává přes 50 uprchlíků z Ukrajiny
Pardubický kraj - Na návštěvu Pardubického kraje zavítal v úterý starosta Nového Města na Moravě...
Zprávy
Ilustrační foto
Následujicí článek Oldřich Hájek  20.05.2022 760
Bouřky, které se na nás ženou, na západě Evropy budily respekt
Pardubicko - Život je jako čučoriedka. Někdy sladký, někdy kyselý a někdy úplně plesnivý. Před...

Nové články

K tématu