Pardubický kraj - K poškozené radiosondě do Kojic vyjížděly dvě profesionální jednotky hasičů v úterý 5. dubna dopoledne. Jednalo se o sondu k měření hloubky asfaltu, která byla přejeta válcem při asfaltování vozovky. Radiosonda obsahovala cesium- 137, což je radioizotop cesia.
Cesium-137 je jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších radionuklidů vůbec. Používá se např. jako hlavní etalon pro gama-spektroskopii, k ozařování v radioterapii, v defektoskopii a celé řadě dalších měřících a technických aplikací. Vzniká také mimo jiné jako jeden z produktů štěpení v reaktorech a v jaderných zbraních. Jedná se o smíšený gama a beta zářič s poločasem rozpadu 30 let. Vzhledem k dobré rozpustnosti ve vodě patří k nejvýznamnějším radionuklidům z hlediska dlouhodobé kontaminace životního prostředí.
Hasiči po příjezdu na místo ihned začali měřit dávkový příkon v okolí radiosondy. "Zhruba jeden metr od zdroje byla zjištěna hodnota dávkového příkonu zhruba 20 microsievertů za hodinu a zhruba pět metrů od poškozené sondy již byla naměřena hodnota odpovídající přírodnímu pozadí. Hasiči místo okolí zdroje zabezpečili a označili. Na místo byli dále povoláni specialisté z Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR Lázní Bohdanče. Poškozená radiosonda byla firmou uložena po dohodě s velitelem zásahu a odborníky z institutu ochrany obyvatelstva do přepravního boxu a odvezena do Ústavu jaderného výzkumu v Řeži k odborné likvidaci," uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.