Pardubický kraj - Dětská oddělení Nemocnice Pardubického kraje zaznamenávají zvýšený počet pacientů s respiračními onemocněními. Jde především o RS viry a chřipku typu A. Rostou jak počty hospitalizovaných dětí, tak kontakty v ambulancích a na pohotovosti.
Přestože pro zimní období je výskyt respiračních onemocnění typický, letošní situace úplně typická není. Dva roky omezeného kontaktu se, zdá se, projevují zejména v dětských kolektivech. Počet nemocných dětí v Nemocnici Pardubického kraje, tedy na odděleních v Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Chrudimi a ve Svitavách, totiž roste.
V nemocnici jsou hospitalizované především malé děti
Potvrzuje to i primář dětského a novorozeneckého oddělení Orlickoústecké nemocnice Luděk Ryba. „Jde o kojence, ale i předškolní a školní děti. Nejvíc hospitalizovaných je dětí do 2 let s dýchacími potížemi. Dosud převažovaly RS viry, děti bývají hodně dušné, ale v poslední době se přidává také chřipka, hlavně forma A. Dost často k nám přicházejí pacienti, co mají souběžně dvě infekční onemocnění – RS virové a chřipku. Stranou se zatím drží covid, ten momentálně není nijak masivní,“ řekl Luděk Ryba. „Vypadá to, že v době lockdownu si populace obecně odvykla na běžné viry. Proto nyní nemoci, jako ty RS virové či chřipka, mají těžší průběh,“ podotkl primář dětského a novorozeneckého oddělení Orlickoústecké nemocnice, které má v současné době plnou kapacitu.
To platí i v případě dětského a novorozeneckého oddělení Pardubické nemocnice. „Na jednotce intenzivní péče máme už čtrnáct dní plný stav obsazených lůžek. Pokud se uvolní, jde o jednotky a velmi rychle se zase zaplní,“ sdělil primář Marian Šenkeřík.
V Chrudimi se kromě RS virů a chřipky objevuje i streptokoková angína
„Už asi 4 až 6 týdnů zaznamenáváme v dětské populaci výraznou nemocnost. Projevuje se jak na dětské pohotovosti, kde jsme jen za jediný víkendový den vyšetřili 52 pacientů, tak i na dětském oddělení Chrudimské nemocnice. Nemocné jsou děti hlavně v kojeneckém věku, ale také ty větší. Dominují tři typy onemocnění – RS virová, chřipka typu A a větší děti mají také streptokokové angíny, což je chrudimské specifikum. Ve večerních a nočních hodinách přicházejí na lůžkové oddělení Chrudimské nemocnice rovněž děti se záněty průdušek, zápaly plic či laryngitidou,“ uvedl primář dětského a novorozeneckého oddělení Chrudimské nemocnice David Kasal.
Zvýšený počet pacientů registrují i v nemocnici ve Svitavách
„Počet nemocných dětí se navyšuje v posledních 2 až 3 týdnech. Ať už v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost, kde je denně ošetřeno až 60 pacientů, tak dětí, které navštíví lékařskou pohotovostní službu, kde rovněž zaznamenáváme zvýšený počet pacientů,“ sdělila Zuzana Trávníčková, lékařka dětského a novorozeneckého oddělení Svitavské nemocnice. „Na dětském oddělení jsou to hlavně děti do 3 let, a to především s horečkami a infekty dýchacích cest, jako jsou zápaly plic či záněty průdušek. Z vyšetření můžeme vyčíst, že původcem je především RS virus a virus chřipky,“ uvedla Zuzana Trávníčková.
Návštěvy nemocnice zatím neomezuje. „Chtěli bychom však apelovat na zdravý rozum a poprosit blízké a kamarády našich dětských pacientů, aby návštěvy v této epidemiologické situaci pečlivě zvážili,“ poznamenala lékařka dětského a novorozeneckého oddělení Svitavské nemocnice. S tím souhlasí i ústavní epidemioložka Nemocnice Pardubického kraje Lucie Bareková. „Omezit kontakty v nemocnici na nutné minimum a nosit při návštěvě nemocničního areálu ochranu nosu a úst je to nejmenší, co pro sebe i své okolí můžeme za současné epidemiologické situace sami aktivně udělat. Pokud na sobě lidé pozorují příznaky respiračního onemocnění, nebo se jakýmkoli způsobem necítí dobře, měli by návštěvu v nemocnici vynechat úplně,“ říká a upozorňuje na doporučení hlavní hygieničky Pavly Svrčinové o nošení ochranných pomůcek, které vydalo Ministerstvo zdravotnictví už v listopadu.