Pardubický kraj - Štěnec je místní částí obce Jenišovice na Chrudimsku. Leží na Řepnickém potoce a v posledních letech se potýká s častými záplavami. Institut environmentálních výzkumů a aplikací (IEVA), který spadá pod Pardubický kraj, získal na projekt stavby protipovodňové ochrany podporu z Norských fondů. V příštím roce by tak mohl být ve Štěnci povodním konec.
„Účelem tohoto projektu je ochránit obec před velkou vodou. Mám velkou radost z toho, že z fáze plánování a analýz můžeme s Institutem environmentálních výzkumů a aplikací přejít k další fázi, tedy již samotné realizaci konkrétního opatření. Připravili jsme ho ve spolupráci s firmou Envicons a dalšími partnery, intenzivně jednáme s Lesy ČR. Podařilo se nám navíc získat podporu z výzvy Bergen v rámci Norských fondů. Tento projekt nám může být v budoucnu inspirací či vzorem pro další projekty, které má smysl v krajině realizovat,“ přiblížil záměr stavby radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.
Institut zapracoval v roce 2020 protipovodňové opatření pro Štěnec do své Regionální strategie adaptačních opatření (ReSAO). Jednou z prioritních oblastí této koncepce je oblast Novohradky, kam spadá právě i obec Jenišovice.
„Přibližně 500 metrů nad obcí bude na Řepnickém potoce vybudován rozdělovací objekt, který bude směrem k obci pouštět pouze takový průtok, který pojme zatrubnění, a směrem na Štěnecký rybník odkloní průtok zbývající. Ze Štěneckého rybníka dále poteče do široké nivy směrem k Jenišovicím. V tomto širokém a plochém území se bude samovolně transformovat, retenci je možno podpořit ještě dalšími opatřeními. Velice pravděpodobně se jedná o protipovodňové opatření, které historicky fungovalo, ale postupem času a povodňovou neaktivitou ve druhé polovině 20. století zaniklo,“ vysvětlil návrh ochrany Lukáš Krejčí z firmy Envicons.
Podle předpokladů by měla být stavba hotová kolem poloviny roku 2023. Její realizace vyjde na 6,8 milionu korun včetně DPH.