ČR - Aviváž není při praní nezbytná, zatěžuje peněženku, životní prostředí i samotné prádlo, ačkoliv ho dokáže změkčit, provonět a odstranit statickou elektřinu z umělých vláken. Poukázala na to dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk.
Změkčení oděvů a snížení statické elektřiny jsou důsledky působení povrchově aktivních látek v aviváži. Ty však znečišťují životní prostředí, ohrožují zejména vodní toky a život v nich. Proto aviváže nemají ekologická označení udělovaná na základě přísných certifikačních kritérií, například označení EU ve tvaru květiny. Když se vzdáte aviváže, snížíte také množství chemikálií, které v oblečení po vyprání zůstanou. Mohou to být třeba alergenní parfémy nebo barviva.
Často se jako jedna z hlavních složek aviváže používá dihydrogenovaný olej hydroxyethylmoniummethosulfát. Několik organizací již upozornilo unijní úřady, že tato látka může být problematická, zatím však nebyla v EU klasifikována jako škodlivá pro životní prostředí.
Aviváže neposilují prací schopnosti prášků, gelů či pracích tablet. Jde pouze o doplňkový produkt. Budete-li správně dávkovat běžný prací prostředek, prádlo bude čisté a v dobrém stavu i bez aviváže. Běžné prací prostředky obsahují látky, které řeší problém tvrdší vody. Ocet sice podle babských rad vodu změkčuje, ale není jasné, zda může nahradit aviváž.