Chrudim - Kastrační program v Chrudimi má jasný cíl – zabránit přemnožení toulavých koček a zlepšit jejich životní podmínky. Díky spolupráci města a útulku se daří snižovat počty opuštěných zvířat a nově se program rozšiřuje i o testování na virová onemocnění.
Kastrační program, který v Chrudimi již delší dobu úspěšně probíhá, se ukazuje jako klíčová a humánní cesta, jak zabránit přemnožení bezprizorních koček a přeplnění útulku. Díky spolupráci města a Útulku Chrudim se daří snižovat počty toulavých zvířat, která by jinak často končila nemocná, podvyživená a vystrašená.
Cílem programu je především zabránit nekontrolovanému množení a utrpení. O kočky je přitom během celého procesu – tedy jak před, tak po kastraci – plně postaráno a je jim zajištěna potřebná veterinární péče. Kastrace probíhají ve vytipovaných lokalitách města a Útulek se chystá i do budoucna v těchto aktivitách dále pokračovat. Momentálně probíhají odchyty toulavých koček po Chrudimi – pokud víte o lokalitách, kde se kočky ve větším počtu vyskytují, neváhejte kontaktovat chrudimský Útulek.
V souvislosti s nedávným mediálním zájmem o kastrační programy v Hradci Králové a Chrudimi zaznamenal chrudimský útulek zvýšený počet dotazů na možnost příspěvku či plné úhrady kastrace koček, které mají svého majitele. Rádi bychom proto upřesnili, že město Chrudim v současnosti neposkytuje finanční podporu na kastrace vlastněných koček. Probíhá však cílený kastrační program Útulku Chrudim, který se zaměřuje výhradně na toulavé a bezprizorní kočky na území města. Tento program pomáhá snižovat počty opuštěných zvířat, zlepšuje jejich zdravotní stav a přispívá ke snížení přetížení útulku. V rámci kastračního programu probíhá také čipování koček, kdy každá kočka je vedena v evidenci včetně registrace čipu. Pokud je to jen trochu možné, každé zvíře dostává šanci na nový domov.
Prozatím malou, ale důležitou výjimku tvoří majitelé koťat, která jsou adoptována právě z chrudimského útulku. Od druhé poloviny letošního roku budou tito majitelé mít možnost se přihlásit a jejich koťata po dosažení vhodného věku mohou být zařazena do kastračního programu útulku – kastrace i čipování pak budou provedeny bezplatně. V praxi to znamená, že kočka bude na zákrok přivezena do útulku, následně proběhne veterinární ošetření, a po zotavení bude vrácena zpět svému majiteli. Dospělé kočky jdou do adopce již kastrovanéNicméně otázku o dalších možnostech, jak kastrační program posunout dále směrem k majitelům koček, do budoucna určitě město neuzavírá. Hledání dalších cest pomoci je stále otevřené téma a diskuze jak pomoc dále rozvíjet a nastavit smysluplně i do budoucna již probíhají.
Vedení města společně s Útulkem intenzivně diskutuje o tom, jak by bylo možné tuto formu podpory pro majitele koček nastavit co nejefektivněji a zároveň udržitelně – jak z hlediska financí, tak organizace. Zvažují se například podmínky, za kterých by bylo možné příspěvek na kastraci poskytnout, jako je například povinné čipování kastrovaných koček. Mnoho diskuzí se vede i o nastavení spolupráce s veterinárními lékaři i o formě potvrzení provedeného zákroku.
Zatímco možnosti plošněji poskytnuté podpory pro majitele koček město pečlivě zvažuje do budoucna, skvělou zprávou, která je na pořadu dne už nyní, je rozšíření veterinární péče pro nově přijaté kočky. V rámci vstupního vyšetření budou toulavé kočky nově testovány na virová onemocnění FIV a FeLV.
FIV (kočičí virus imunitní nedostatečnosti) i FeLV (kočičí leukémie) jsou virová onemocnění, která se mezi kočkami přenášejí zejména slinami nebo krví. To přispěje k menší vytíženosti útulku, protože kočky budou adoptovatelné rychleji a bezpečněji – a tím se opět uvolní místo pro další zvířata v nouzi a zajistí plynulý chod útulku. Projekt testování bude spuštěn už v nejbližších týdnech.