Chrudimsko - Na Chrudimsku bylo ve čtvrtek 11. dubna slavnostně otevřeno nové nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Cesta v Luži. Provozuje ho Oblastní charita Pardubice, která zde začala pracovat s romskými dětmi a jejich rodiči již v roce 2017. Donedávna to bylo na základě krátkodobých dotací, od letošního ledna je zde oficiální sociální služba zařazená v síti kraje, která by středisku měla přinést stabilitu.
Nízkoprahové zařízení bude sloužit všem dětem a mladistvým ve věku od 7 do 18 let a od 1. ledna letošního roku nabízí bezpečný prostor, možnost volnočasového vyžití a pomoc s problémy, které děti a dospívající trápí.
„S romskou komunitou pracujeme již sedmým rokem a mám velkou radost, že se nám daří budování dobrých vztahů uvnitř rodin, v komunitě, ve společnosti. Pro děti a dospívající mládež je velmi důležité nebýt na své problémy sám. To vše by nebylo možné bez pomoci Pardubického kraje a úzké spolupráci a podpory Města Luže a místní základní školy. Jsem moc ráda, že se nám společnými silami daří věci posunovat k lepšímu. Kdo dává, sám dostává, a kdo dává dobro, tomu se i dobro vrací…“ řekla Marie Hubálková, ředitelka pardubické Charity.
„Vznik nízkoprahového centra jsme rádi podpořili. Tato sociální služba vznikla přirozeně z iniciativy romské komunity, a navazuje na velkou řadu aktivit, které mám možnost sledovat nejen na vašich sociálních sítích. Budu rád, když se o vaší práci budou moci dozvědět i jinde. To, jak zde přistupujete k vzájemnému soužití a společným aktivitám může být vzorem pro ostatní. Přeji všem, kteří navštěvují Nízkoprah Cesta, aby zde našli vždy cílenou podporu a laskavé přijetí,“ uvedl krajský radní Pavel Šotola.
Na vzniku nové sociální služby se výrazně podílelo také samotné Město Luže, které zároveň nízkoprahovému zařízení poskytlo prostory. Starosta města Ladislav Peterka uvedl: „Nápad vzniku nízkoprahového centra mě nadchl a rádi jsme spolupracovali na jeho realizaci. Jsem rád, že znevýhodnění mladí lidé zde mohou mít svůj bezpečný prostor nejen pro volnočasové aktivity. Smysluplný program a cílená pomoc je vždy lepší, než když se děti a mladí věnují aktivitám, které společnost nevidí ráda.“
Oblastní charita Pardubice ve svých aktivitách v programu Pomoci romským rodinám v Luži cílí především na děti a nastupující generaci. To by se neobešlo bez úzké spolupráce s místní základní školou. „Chtěl bych vyjádřit velkou radost, že se toto nízkoprahové zařízení podařilo otevřít. Ve škole se denně setkáváme s tím, jak sociální zázemí rodin ovlivňuje vzdělávání a starost o známky může být bohužel jedním z méně závažných problémů, které děti musí řešit. Snažíme se ve spolupráci s místním Rodinným centrem DaR a s romským koordinátorem Ivanem Červeňákem pomáhat jednotlivým dětem. Uvědomuji si spolu s kolegyněmi a kolegy přesah tohoto zařízení do života dětí i rodin a děkuji všem našim učitelkám a učitelům, kteří se snaží o spolupráci na zlepšení jednotlivých dětských osudů. Věřím, že toto nízkoprahové zařízení k tomu bude také přispívat,“ sdělil ředitel školy Vít Hospodka.
Nové sociální službě, jejím pracovníkům a návštěvníkům Nízkoprahového zařízení Cesta požehnal otec Josef Hubálek z římskokatolické farnosti v Luži. Po slavnostním přestřižení pásky následovala prohlídka centra, představení aktivit pardubické Charity v Luži a vystoupení romského hudebního a tanečního souboru Loly Růža, který místním dětem nabízí smysluplné trávení volného času a má za sebou množství vystoupení na festivalech a další akcích, tradičně vystupuje také před pacienty a širokou veřejností v Hamzově léčebně v Luži.
Nové Nízkoprahové centrum pro děti a mládež Cesta v Luži je otevřeno každý všední den od 12 do 18 hodin. Za necelé čtyři měsíce provozu si získalo oblibu mezi velkým množstvím lužských dětí, které zde nacházejí bezpečné zázemí, nabídku aktivit, možnost svěřit se s problémy, které je trápí i zábavu.
Podle sdělení pracovnic nízkoprahu Ilony Zvelebilové, Justýny Fekové a Nely Červeňákové by centrum potřebovalo dovybavit elektronickými šipkami, stolním „fotbálkem“, zařízením pro karaoke, televizí či herní konzolí. Smyslem nízkoprahového zařízení totiž není pouze pomoc s problémy či přípravou do školy. Vše se děje na bázi dobrovolnosti a svobodné volby a jak pracovnice centra říkají: „Jsou děti, které si přijdou zahrát s kamarády, jiné poprosí o pomoc s úkolem, někdo si potřebuje popovídat o tom, co ho trápí. Děti a dospívající, kteří k nám přicházejí, si vždy můžou svobodně vybrat, čemu se budou věnovat a my jsme tu proto, abychom jim vlídně podali pomocnou ruku, když o to budou mít sami zájem.“