Svitavy – Letos je to sedmadvacet let, co město Svitavy zasáhla ničivá povodeň a způsobila rozsáhlé škody, na které lidé vzpomínají dodnes. Od léta roku 1997, kdy se řeka Svitava vylila z břehů a zasáhla několik částí města, se začalo pracovat na protipovodňových opatření, která by město v případě potřeby ochránila nebo alespoň zmírnila případné škody. Letošní měsíci září ukázal, že se několikaletá práce vyplatila.
Od roku 1999 investovalo město Svitavy do protipovodňových opatření zhruba 67 milionů korun. Od roku 2003 do roku 2019 probíhaly v několika etapách stavební práce na korytě Svitavy, které měly zajistit ochranu před 50letou vodou. Koryto se opevnilo kamennými zídkami, přičemž vlastní tvar koryta co nejvíce respektoval charakter toku Svitavy. V úsecích, kde vlastníci mají své pozemky až po hranu koryta, byly zbudovány ochranné betonové parapetní zídky, případně pravoúhlé ochranné zdi. Došlo tak ke zkapacitnění koryta, zaklenutí i mostních objektů.
Kromě úpravy koryta Svitavy se také budovaly poldry – suché nádrže sloužící na jedné straně k zachycení vody v krajině, na straně druhé k záchytu vody, která by jinak při vydatných deštích způsobila rozlití vodních toků ve městě i v obcích níže po toku řeky. Takových poldrů je kolem Svitav pět. Tři v Lačnově (jeden slouží za normálních okolností jako discgolfové hřiště), jeden v lokalitě pod „Vějířem“ a také poblíž ulice Pražská u výjezdu na Javorník. Právě ten zlákal řadu lidí, kteří se přišli podívat a vyfotit si tento zatopený „kráter“, ve kterém jindy nebývá téměř nic. Tentokrát v něm dosáhla hladina na kótu 448,4 m, což odpovídá zachycení 95.000 m3 vody. Do budoucna je v plánu zbudovat poldry ještě poblíž obchvatu a nově vznikající dálnice D35.