ČR - Benzín i nafta jsou nyní v Česku levnější než v Polsku a i než ve všech dalších okolních zemích, plyne z dat Evropské komise.
Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají, nafta dokonce na více než roční minimum. Benzín v uplynulých sedmi dnech zlevnil o 21 haléřů, na 37,49 koruny za litr, nejníže od letošního února, zatímco nafta dokonce o 26 haléřů, na 35,74 korun za litr – nejníže od přelomu loňského července a srpna, kdy byla zvýšena spotřební daň z ní, resp. vrácena na původní úroveň.
V příštích sedmi dnech pohonné hmoty dále zlevní, o třicet haléřů na litr v případě benzínu a o čtyřicet haléřů v případě nafty.
Cena ropy Brent se totiž dále propadá. Nyní je nejnižší od letošního ledna, pohybuje se kolem úrovně 76 dolarů za barel. Americká ekonomika, která je největším světovým konzumentem ropy a ropných produktů, totiž vykazuje známky znatelné ztráty výkonnosti. Například tamní trh práce je v horší kondici, než se myslelo. Podle včera zveřejněné revize údajů k zaměstnanosti v USA tamní trh práce přidal ve dvanácti měsících končících letošním březnem o 818 tisíc pracovních míst méně, než se dosud mínilo. To je největší revize směrem dolů od roku 2009. Finální data budou známa začátkem příštího roku.
Obchodníci s ropou ve světě tak nyní čelí jak vyhlídce na ochabování největšího světového konzumenta ropy, tak také jejího největšího dovozce – Číny. Souhrnný vyhlížený propad poptávky je tak silný, že „smazává“ efekt škrtů v těžbě v podání kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. A dokonce i efekt snížení stavu zásob v USA, který je podle včerejších čísel nejnižší od letošního ledna.
Z pohledu českého řidiče zlevňování pohonných hmot podporuje ještě navíc zpevňování koruny vůči dolaru. Během srpna koruna vůči americké měně posílila o výrazná více než čtyři procenta, tedy o více než korunu, a sice z úrovně až 23,50 koruny za dolar pod 22,50, kde je nyní. Toto zpevnění na její nejsilnější úroveň od letošního ledna podpoří zmíněný pokles cen pohonných hmot v příštím týdnu.
Dolar slábne kvůli uvedenému zhoršování kondice americké ekonomiky. Toto zhoršení podle všeho americkou centrální banku povede v září k zahájení redukce svých úrokových sazeb, což vytváří silný tlak na oslabení americké měny, a to i vůči české koruně.
Podle dat Evropské komise z minulého týdne patřily i v polovině srpna tuzemské pohonné hmoty k jedněm z nejlevnějších v EU. Naftu nyní v zemích EU tankují řidiči levněji než v Česku pouze na Maltě, v Bulharsku a v Litvě. Benzín je levnější než v Česku ve stejných zemích jako nafta a navíc ještě na Kypru a v Rumunsku. V Polsku je ovšem benzín nyní dražší než v Česku, na rozdíl od začátku srpna.
Například při cestě do Chorvatska se tak českým řidičům vyplatí nabrat „plnou“ ještě v Česku, protože na levnější pohonné hmoty by neměli natrefit ani v Rakousku, ani ve Slovinsku, ani v samotném Chorvatsku. (zdroj TZ Lukáš Kovanda)