Pardubice - V Pardubicích byla zahájena stavba dlouho připravovaného Centra sociálních služeb SMYSL v městské části Polabiny. Po dokončení otevřeného výběrového řízení na dodavatele stavebních prací byla stavba Městem Pardubice oficiálně předána zhotoviteli Stavby-Eda, s.r.o.
„Kompletní rekonstrukci a modernizaci budovy v majetku města v Bělehradské ulici čp. 389, kterou přetváříme v moderní Centrum sociálních služeb SMYSL se zázemím vhodným pro organizace pečující o osoby se smyslovým, tělesným nebo psychickým hendikepem, se podařilo vysoutěžit za cenu 94,88 milionu korun. To představuje úsporu téměř 26 milionů korun oproti vyprojektovaným nákladům. Věřím, že akce poběží bez komplikací. Dotace z ITI Hradecko-pardubické aglomerace by mohla činit až 55 milionů korun, tedy zhruba 57 procent celkových nákladů. Zbytek uhradíme z vlastních zdrojů rozpočtu města včetně peněz určených na předfinancování dotace,“ shrnuje financování této investice 1. náměstek primátora Jakub Rychtecký zodpovědný za oblast financí, sociální politiky a zdravotnictví.
„Staveniště jsme předali zhotoviteli a práce se už rozbíhají. Hotovo by mělo být do konce roku 2026. Jsem rád, že se tento dlouho připravovaný projekt konečně dostal do fáze výstavby. Centrum SMYSL nabídne důstojné a moderní zázemí organizacím, které pomáhají lidem se zdravotním znevýhodněním. Stavbu výrazně podpoří dotace z Integrované teritoriální investice Hradecko-pardubické aglomerace, což městu umožní projekt realizovat s menším dopadem na vlastní rozpočet,“ říká primátor Pardubic Jan Nadrchal.
SMYSL propojí sociální služby a zvýší jejich kvalitu
V novém centru SMYSL najdou své zázemí původní uživatelé, které již ve spolupráci s městem kvůli připravované rekonstrukci budovu opustily a fungují v náhradních prostorách: Péče o duševní zdraví, Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s., Centrum pro zdravotně postižené a seniory Pardubického kraje o.p.s., Středisko Audiohelp z. s., SONS – Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, HELP centrum – půjčovna a prodejna kompenzačních pomůcek. Díky rozšíření kapacity se nově přestěhují také: TyfloCentrum Pardubice, Centrum pro dětský sluch Tamtam, Tyfloservis.
„Spojením těchto služeb na jedno místo zvýšíme komfort klientů i pracovníků, neboť některé služby na sebe velmi vhodně navazují nebo se doplňují. Tomu odpovídá i komplexní rekonstrukce budovy; nutná je výměna stropních konstrukcí kvůli nevyhovujícímu statickému stavu, zateplení objektu, čímž se sníží energetická náročnost a provozní náklady, a také nadstavba jednoho nového podlaží, které bude opatřeno zelenou střechou,“ objasňuje náměstek Rychtecký s tím, že na jižní straně budovy vznikne přístavba, která zajistí dodatečné prostory pro nové organizace. Důležitým prvkem návrhu je také univerzální přístupnost pro osoby se zrakovým postižením – veškeré hlavní komunikační trasy, vstupy, zábradlí a výtahová věž budou řešeny v kontrastních barvách (např. žluté barvě), což usnadní orientaci v prostoru. „Projekt myslí i na své okolí. Abych byl konkrétní, tak tu vznikne přes 40 nových parkovacích míst a okolí centra projde sadovými úpravami. To vše přispěje ke zlepšení kvality života právě v této části Polabin,“ dodává primátor.
Radnice tímto krokem uvolní také některé městské nebytové prostory, které nyní organizace využívají, například Tyflocentrum využívá část jedné z budov mateřské školy Závodu míru. Ta by se tak mohla vrátit ke svému původnímu účelu a sloužit opět pardubickým dětem v předškolním vzdělávání.
Projekt je jedním z klíčových kroků naplňování Strategie ITI Hradecko-pardubické aglomerace a zároveň odpovídá akčnímu plánu Komunitního plánování sociálních a souvisejících služeb města Pardubic pro období 2021–2025.