Pardubice - Pardubická radnice posouvá dál obnovu sportovního areálu v centru města. Rada města schválila finální investiční záměr na revitalizaci Brány borců, který navazuje na modernizaci Stadionu Arnošta Košťála.
„Brána borců byla dlouho bez využití a ve špatném technickém stavu. Nový projekt jí vrací důstojnou funkci i architektonickou hodnotu. Vzniknou zde moderní prostory pro fanoušky, kavárna a zázemí pro kulturní i společenské akce. Chceme, aby Brána borců byla víc než jen vstupní bod stadionu – naším cílem je, aby sloužila i běžnému městskému životu. Budoucí nájemce bude hrát zásadní roli, a proto nastavíme podmínky tak, aby prostor ožil i mimo dny konání sportovních utkání,“ uvedl primátor města Pardubic Jan Nadrchal.
Projekt architekta Jaromíra Chmelíka počítá s výrazným rozšířením objektu o 151 m², kompletním zázemím pro fanoušky i veřejnost. „Mám velkou radost, že se nám podařilo přesvědčit zastupitele, aby dali zelenou rekonstrukci prvorepublikové památky v majetku města. Byla by obrovská ostuda, kdybychom v centru města nechali tento majetek města v takto špatném stavu. Objekt bude moci opět sloužit široké pardubické veřejnosti, tak jak se to například povedlo s kavárnou Galerie café v Tyršových sadech. Vybavení kavárny/sport baru necháme na provozovateli s podmínkou provozu minimálně šest dní v týdnu. Cenu rekonstrukce určí otevřené výběrové řízení na dodavatele, které chceme zahájit co nejdříve. Předpokládané investiční náklady ve výši 56,5 milionů podle velmi kvalitně zpracovaného projektu pana architekta Chmelíka máme plně kryté rozpočtem města, dobu realizace odhadujeme na deset až dvanáct měsíců, na konci léta příštího roku by tak mohlo být hotovo,“ řekl I. náměstek primátora zodpovědný za rozpočet a sport města Pardubic Jakub Rychtecký s tím, že jakékoliv další odkládání rozhodnutí by stavbu kvůli inflaci dále prodražovalo a odkulturnění této památky je podle opakovaných sdělení od památkářů nereálné. Město v rozpočtu měst schválilo peníze i na technický dozor investora a BOZP.
Město se v přípravné fázi záměrně rozhodlo pro zachování původní stavby Brány borců namísto výstavby repliky. Varianta repliky sice zvažována byla, avšak jak ukázaly analýzy projektanta i jednání s památkáři, případná úspora by byla zanedbatelná a přepracování projektové dokumentace by celý proces významně zdrželo. „Po konzultaci s odborníky jsme zvolili cestu rekonstrukce původního objektu, která je architektonicky i finančně smysluplnější a zároveň respektuje památkovou ochranu,“ uvedl primátor Jan Nadrchal. Objekt, který je posledním zbytkem původního stadionu z roku 1931 a od roku 2016 památkově chráněn, tak zůstane zachován a bude po rekonstrukci plnohodnotně začleněn do pardubického života. „Pan architekt Chmelík společně s jednou významnou uměleckou osobností pracují také na odkazu přímo na Bráně borců, který připomene významné architekty Karla Řepu, který je autorem stadionu a Brány borců, a jeho syna Miroslava Řepy. Oba jsou osobnostmi, jež zanechali nejenom v Pardubicích významnou stopu,“ uzavřel Jakub Rychtecký.
Rada města současně schválila i harmonogram postupu výběru budoucího nájemce, který zajistí provoz v nových prostorách. Podmínky pronájmu budou zveřejněny do jednoho měsíce od zahájení výběrového řízení na zhotovitele stavby. Nájemce se bude moci aktivně podílet na podobě interiéru, přičemž veškeré výdaje ponese sám. Provoz sportbaru má být zajištěn minimálně šest dní v týdnu, podobně jako v Tyršových sadech.
Z revitalizované Brány borců má vzniknout multifunkční objekt. „Dominantní středový průchod zůstane zachován, po stranách vzniknou vstupy do nového fanshopu a sportbaru. Ve spodních částech objektu budou sklady a toalety, v uliční části pokladny a možnost občerstvení. Zůstane také přístup po šesti venkovních schodištích na tribuny,“ popsal revitalizaci náměstek primátora pro správu majetku Jan Hrabal.