Pardubice - Nový parkovací dům u enteria areny získal speciální cenu za mimořádné architektonické a konstrukční řešení v soutěži Stavba roku 2025, a Tyršovy sady se staly finalistou přehlídky Park čtvrtstoletí, která navazuje na prestižní ocenění Park roku.
Parkovací dům s kapacitou 442 míst doplňuje sportovní a kulturní areál enteria areny. Vedle samotného parkování nabízí i zázemí pro Hokejovou akademii HC Dynamo Pardubice. Na střeše má navíc intenzivní zeleň se závlahou využívající dešťovou vodu z akumulační nádrže. „Tohle ocenění nás opravdu potěšilo. Parkovací dům je nejen funkční a potřebnou stavbou, která zásadně zlepšila dopravní komfort u arény, ale i potvrzením, že město investuje do projektů, které mají architektonickou kvalitu a respektují své okolí. Je to uznání práce všech, kteří se na projektu podíleli,“ uvedl Jan Nadrchal, primátor města Pardubic.
„Parkovací dům je v provozu od letošního února a zpětná vazba od lidí je velmi pozitivní. Nejvíce oceňují jeho umístění v centru města, blízkost enteria areny a fotbalového stadionu. Navíc parkovací systém se dvěma vjezdy a výjezdy společně se širokými nájezdovými rampami umožňuje velmi rychlé odbavení všech parkujících. Od začátku jsme chtěli, aby stavba nebyla jen technickým objektem, ale aby přinesla přidanou hodnotu městu i lidem. Proto mám radost, že to podobně vnímají i odborníci a ocenili ji právě za mimořádné architektonické a konstrukční řešení,“ uvedl Jan Kratochvíl, ředitel Rozvojového fondu Pardubice, který byl investorem stavby.
Druhé ocenění zamířilo do Tyršových sadů, které se po deseti letech od své rozsáhlé revitalizace zařadily mezi finalisty celostátní přehlídky Park čtvrtstoletí. Ta hodnotí, jak si v čase vedou nejvýznamnější české parky, které v minulosti uspěly v soutěži Park roku, a zda si uchovaly svou kvalitu i původní autorský záměr. „Tyršovy sady jsou pro Pardubice srdcovým místem. I po letech od obnovy zůstávají reprezentativním městským parkem, který žije každodenním rytmem lidí, koncertů a kulturních akcí. Nominace v této soutěži je pro nás potvrzením, že se revitalizace povedla a park si udržel vysokou kvalitu i po deseti letech,“ uvedla Jiřina Klčová, náměstkyně primátora pro životní prostředí a kulturu.
Tyršovy sady vznikly pod valy pardubického zámku při Výstavě tělovýchovy a sportu v roce 1931. Revitalizace z roku 2015 za 105 milionů korun vrátila parku historický charakter a přinesla nové cesty, mobiliář, vodní prvky i bohatou výsadbu. Autory projektu Ing. Tomáš Jiránek a Ing. arch. Marek Lehmann, investorem bylo statutární město Pardubice.






